Mustafa Duran

Pazarlama üzerine sayıklamalar…

Reklamcılığın Erotik Tarihi

Yorum bırakın

reklamcılığın_erotik_tarihiCinsellik ve reklam iyi bir kombinasyon oluşturuyor…

“Reklamcılığın Erotik Tarihi” isimli kitabında Reichert, 1800’lilerdeki tütün ilanlarından başlayıp, bugünün içecek, blucin, iç giyim, parfüm reklamlarına kadar uzanan araştırmasında cinselliğin kullanımı ve tüketicileri etkileme gücünü anlatıyor. Yazar, “Cinsellik satar mı?” sorusuna yanıt ararken “Nasıl sattığını ya da satamadığını da” örneklerle gösteriyor.
Reichert kitabında; Gucci, Calvin Klein, Christian Dior, Tommy Hilfiger, Polo / Ralph Lauren, Banana Republic, Victoria’s Secret, Wonderbra ve daha bir çok markanın cinsellik içeren reklam kampanyaları ayrıntılı olarak inceleyerek; cinselliğin etkisini gözler önüne seriyor.
Ayrıca kitapta kadınlara dair “ideal güzellik” tanımının ortaya çıkışı ve kültürümüze yayılışını da açıklayarak; kadınların incelenecek bir obje gibi nasıl ön planda tutulduğunu detaylı bir şekilde açıklayan ek bir kaynak olarak işe yarıyor.
“Reklamcılığın Erotik Tarihi” isimli kitap afiş, gazete gibi en eski basılı yayınlardan, televizyon ve internete kadar tüm iletişim araçlarının gelişimi ve bu gelişimin reklamlara etkisini anlatırken kitle iletişim araçlarının evrimi konusunda da güzel bir kaynak.


Özetle bu kitap, reklamda cinselliğin kullanımı ile ilgili hem bir bakışaçısı hem de bir arka plan çalışması vererek, reklam, pazarlama, medya ve popüler kültür konularında geniş bir açılım sunuyor.

Kitaptan İnciler…

 • Modern reklamcılık geliştikçe, uzmanlar ajansaları biçimlendirdikçe, medya, pazar ve teknolojik gelişmelerin sonucunda reklamcılar, yerel ulusal ve uluslararası pazarlara ulaşma imkanına kavuştukça, en güçlü insani dürtülerden biri olan cinsellik, firmaların görünürlük ve karlılıklarını artırmalarına yardımcı olmak için kullanılır oldu.
 • Reklamcılar ve pazarlamacılar reklamda cinselliği modern reklamcılığın ilk günlerinden beri satış arttırma amacıyla kullanıyorlar.
 • Cinsellik farklı amaçlar için farklı şekillerde sunulabilir, ama esas hedefi tüketicileri, bir markayı satın almaya itmektir.
 • Reklamcılar markalarını, bizim arzulamamızı ve arzulanmamızı kolaylaştıracak, cinsel unsurlar olarak konumlandırıyorlar.
 • Reklamclar reklamlarında cinsellikle bir şekilde ilişkilendirilmiş insanlar, eşyalar ve olaylar kullanarak, markalarına erotik değerler yüklerler.
 • Reklam, çift anlamlı sözler, imalı ifadeler, bilinçaltının algısına yönelik cinsel imgeler ve cinsellikle ilgili vaatleri kullanıyor. Bu tarz cinsel içerik ve imgeler tüketicinin cinselliğe olan ilgisini kışkırtmaya ve romantik duygularını körüklemeye yarıyor.
 • Reklamlar üstü kapalı veya bazen de daha net bir dille kadınların erkekleri nasıl elde edeceğini açıklıyor.
 • Günümüzde; blucin, hazır giyim ve popüler moda markaları, cinsel bir marka imajı yaratabilmek için reklamlarda cinsel imgelere başvurmaktadır.
 • Seksi reklamlar, markaların toplumun daha çok gözüne çarpmasına yardımcı oldular.
 • Cinsel içerik, medyada daha fazla var olukça, cinsellikle doğrudan ilgili ürünlerin cinsel içerikli reklamları daha da artacaktır.
 • Reklamcılar açıkca söylemeseler de cinselliği, bir markayayı satın alma ve kullanmanın doğal bir sonucu olarak vaat ediyorlar. Cinsel içerikli reklamlarda sunulan üç vaat:
  • Tüketiciye cinsel cazibe sağlanması.
  • Daha sık cinsel yakınlaşma olanağı (ve bu fırsatlardan daha fazla zevk almak.)
  • Tüketicinin kendini seksi ve şehvetli hissetmesi.

Kimler Okumalı?…

“Reklamcılığın Erotik Tarihi” isimli kitabı pazarlama ve reklam alanında çalışanlarla beraber, reklamlardaki cinselliğe maruz kalan tüketicilerin sistemi algılaması açısından okumasında yarar var.
Ayrıca reklamların günlük hayatımıza etkisi ve popüler kültür konuları ile ilgilenenler içinde okunması gereken önemli bir kaynak.

Bu kitapla berber ne okuyalım?…

Kaynak: Pazarlamadunyasi.com

Reklamlar

Yazar: Mustafa Duran

Vodaco Agency’de Strategic Marketing Expert olarak görev alan Mustafa Duran, kurucusu olduğu Pazarlamadunyasi.com isimli pazarlama portalının editörlüğünü de yürütmektedir. Bunun yanında çeşitli araştırma ve web projelerinde yönetici olarak görev almaktadır. 1994'ün sonlarında pazarlama araştırmaları ile başladığı pazarlama kariyerinde; araştırma (Diyojen, Güncel Veri, International Service Check), reklamcılık (Clear Channel, Aida İletişim, On8 İletişim), medya takibi (Ajans Press), bilişim (PBS Bilişim Danışmanlık, Bilişim Eğitim Merkezi), danışmanlık (Referans Noktası, Kurumsal Gelişim Enstitüsü, Enera Danışmanlık), dağıtım (Aktif İleti) ve otomotiv (BMC - Uzunalioğlu) alanında faaliyet gösteren firmalarda uzman, yönetici ve danışman olarak görev almıştır. İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi mezunu olan Mustafa Duran, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalında “Sosyal Medyalar ve Halkla İlişkiler (PR 2.0)” başlıklı yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. (Uzun bir aradan sonra tezini bitirmeye karar verdi:) Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Genç Profesyoneller Grubu, İstanbul İletişim Fakültesi Mezunlar Derneği (İSTİM) ve Türkiye Bilişim Derneği (TBD) üyesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s